Doğru Yaşamayı Öğrenmek Anlamak

Yaşamı ve Kendinizi Her Yönüyle Ele Alın

Kişisel gelişimin bir çok farklı yönleri vardır. Örneğin, kendini daha iyi ifade edebilme yetisi kazanmak, iş hayatında başarılı olmak, kendini ve geçmişini affetmek… gibi konularla uzayıp gider. Benim en başından beri tek temennim, kişisel gelişim ile kendinizi geliştirmeniz ve daha iyi bir gelecek için temeller atmanız idi. Görüyorum ki kendi hayatım olsun, sizin hayatınız olsun sürekli gelişmeye ve değişmeye devam etmekte. Aslında değişim ve gelişim zaten olağan seyrinde ilerlemekte, bunu doğanın kendisinde de pekala açık bir şekilde görebiliyoruz.

Değişim ve gelişim olağan seyrinde ilerlerken, neden hala değişemediğimizi hissediyoruz? ve neden hala aynı yaşam koşullarında takılıp kalıyoruz? Bunun cevabı; doğru yaşamayı öğrenmek-anlamak’ta gizli.

Gelişmek ve değişmek farklı biçim ve şekillerde meydana gelebilir. Hayatımızın aynı olduğunu görsek dahi, sizin aynı olduğunuzu söyleye bilir miyiz? Tabi ki hayır. Siz dün ile bugün arasında bile farklısınız, çünkü değiştiniz ve geliştiniz. Dünü deneyimlediniz ve deneyiminiz sonucunda, bilgi edindiniz. Eğer dün bir hata yaptıysanız, artık o hatanın neye sebebiyet verdiği bilgisi ile gelişim gösterdiniz.

Değişim ve gelişimin olağan seyrinde devam etmekte olduğunu söyleme nedenim, aslında bu gibi durumlar. Farklı konular ve şekillerde de ele alınabilir ama ben pek uzatmadan değinmek istediğim yere geçmek istiyorum.

Doğru Yaşamayı Öğrenmek

Sizin bu yazıları okuma, araştırma ve uygulama amacınızın tek bir sebebi var. O da Doğru Yaşamayı Öğrenmek ve Anlamaktır. Zaten doğru şekilde yaşayamadığınız ve düşünemediğiniz için hayatınızda olağan seyrinden öteye gidememekte. Sizin değiştim dediğiniz bilgilerle hayatınızı değiştiremediğiniz sürece, hiç bir anlam ve önem arz etmezler. Sadece bilmek yeterli olsaydı, benim bilgilerimden çok daha değerli bilgilere sahip dostlarım, inanılmaz bir hayat yaşıyor olurlardı. Maalesef hayatımızı değiştirmek ve isteklerimizi yaratma konusunda çok fazla bilgi edinsek de, doğru şekilde hayatımızı yönetme becerisini kazanamıyoruz. Tüm sorunda, yeterince inanç sağlayamamak ve hayatımızı doğru şekilde yönetememekten geliyor.

Doğru şekilde yaşama, kelimesinin tartışmaya açık bir kelime olduğunun farkında olarak yazdım. Biliyorum kime ve neye göre doğru yaşamak diyebiliriz??? Bu gibi yüzlerce soru ile karşılaşabiliriz. Ama benim bundan tek bir kastım var; yaratıcıyla ve yaratıcı düşünceyle uyum içinde yaşamak. İşte bunu başaran her kimse, benim gözümde doğru yaşamayı öğrenmiş kişidir. Bu bilgi ve doğal becerisi ile tabi ki güzel şeylerin yaratımında bulunan ve iyiliği çoğaltan kimselerden bahsediyorum.

 

Diğer kişisel blog yazılarımıza göz atmak için lütfen tıklayınız.

Paylaşım