Eleştirilerin Sizi Etkilemesine İzin Vermeyin

Eleştirilerin Sizi Etkilemesine İzin Vermeyin

Kendimiz için iyi şeyler yaratma, içimizdeki gücü sonuna kadar kullanma ve en önemlisi kendi saadetimizin peşinden gitme kararı almışsak, bu yolculukta sahip olmamız gereken en önemli şey istikrar ve inançtır. Bu önemli değerleri korumak ve daha da büyütmek, bizi sağlam kökleri olan bir ağaca dönüştürür. Kendimize ve hayata sıkı bir şekilde tutunarak, hayallerimizin ve isteklerimizin meyve verdiğini görürüz.

Bu muhteşem yolculuğumuzu zorlaştıran sebeplerden birisi de sosyal çevremiz ve bu çevremizin değer yargılarıdır. Başkalarının bizim fikir ve düşüncelerimize katılmıyor olması, gayet anlaşılabilir ve normal bir durumdur. Çünkü; herkes inanmak istediği şeyde özgürdür. Ama başkalarının eleştirileri karşısında dikkat etmemiz gereken iki husus vardır.

İlk olarak dikkat etmemiz gereken husus; karşımızdaki kişi bizi suçlayıcı ve kırıcı bir şekilde eleştiriyorsa, yani sözel bir taciz varsa, bunu tolere etmemeliyiz. Belki karşımızdaki kişi kötü bir zaman geçiriyor ve bunu bizden çıkarmaya çalışıyordur veya iyi niyetli olmadığını anlamışızdır. Zaten suçlayıcı ve kırıcı şekilde eleştiri yapan kişilerin, halletmesi gereken daha büyük sorunları olduğu bariz bir şekilde ortadadır. Bu yüzden kesinlikle tolere etmeden, o kişi ile bu konu hakkında konuşmak istemediğimizi söyleyip, konuyu kapatmamız yapılacak en iyi şeydir. Böylece enerjimizin düşmemesini ve tartışma ortamının oluşmamasını sağlarız.

İkinci olarak dikkat etmemiz gereken hususta; karşımızdaki kişinin, iyi niyetli olarak yaptığı eleştirilere karşı vereceğimiz tepkilerdir. Karşımızdaki kişi bizim düşüncelerimize katılmıyor ve nazik bir şekilde karşıt fikirleri savunuyorsa ve de en önemlisi tüm dikkatimizi çekmeyi başarmış olasa dahi, bu durum karşısında içimizde oluşan duygu değişimlerini izlemeliyiz. Eğer konuşma sırasında kendimizi kötü hissediyorsak, bizi negatif yönde etkilemişse, o zaman inanç konusunda yeterli inanca sahip değiliz. Kendimize yeterince inanç duymuyoruz. Çünkü kendisinden emin olmayan bir kişi, söylenenler karşısında kendisini kötü hissetmeye başlar. Söyleyen kişinin sözleri değildir rahatsız eden, asıl rahatsız eden şey, söylenenlere içten içe hak veriyor olmasıdır veya inanmasıdır. Eğer kendimizden eminsek, karşımızdaki kişinin söyleyecekleri bizi derinden etkilemez ve duygu değişimleri yaşamayız.

Her zaman kendi düşünce ve fikirlerinize sahip çıkın. Hayatınızı değiştirmek için önce sağlam bir inanca sahip olun. İnancınızı arttıracak araştırmalar yapın ve hayatlarında baştan aşağıya istediği şekilde değişmeyi başarmış insanların hayat hikayelerini okuyun. Kimsenin sizi bu yoldan alı koymasına ve etkilemesine izin vermeyin.

 Diğer yazılarımıza göz atmak için lütfen tıklayın.

Paylaşım