Eski İnanç Kalıpları

Eski İnanç Kalıpları

Bizlere çok küçük yaşlarımızdayken, örf ve adet temelli birçok inanç kazandırıldı.  Çocukluk yaşlarımız; beyin programlama ve inanç oluşumu gibi temel oluşumların iç dünyamızı şekillendirmesi için en uygun zamanlardır. Çocukluğumuzda kazandığımız inançlara bilinçli bir şekilde müdahale etmediğimiz sürece, hayatımız boyunca o inancın etkisi altında kalarak, hayatımızı şekillendiririz. Farkında olmadan bizim oluşturduğumuz (yada bize dayatılan) inanç sistemi ile hayatımızı şekillendiririz.

Etki Her Zaman Vardır

Etki daima hayatımızın içerisinde olacaktır. Birileri gelip kendi düşünce ve inançlarıyla bizleri etkileyecek yada biz başka kişileri yaptıklarımız veya konuştuklarımız ile etki altına alacağız. İki kişi arasında geçen iletişim eğer yoğunluğunu arttırmış ise, mutlaka etki altında kalan birisi olacaktır. Bizleri etkisi altında bırakan en önemli bireyler, tabi ki bizi yetiştiren çekirdek aile bireylerimizdir. Aslında etki altında kalma durumu, henüz biz dünyaya gelmeden de meydana gelmektedir. Çünkü bizim DNA yapımızın bilgi kodlarının tümü, anne ve babamızdan gelmektedir. Bizim bilimsel öz kodumuzda, anne ve babamızın bilgileri yer almaktadır. Yani onların etkisi altında bir oluşum söz konusudur.

Belki çocuk yaşlarımızda bizlere sunulan inanç kalıplarını almak yada almamak gibi şansımız yoktu ama ilerleyen yaşlarımızda, kendi seçim ve irademize sahip olduğumuz halde, hala eski inançlarımızı korumaya devam ediyoruz. Bu inançların yanlış veya kesin olmadığını gördüğümüz halde, o inançlardan çıkmak ve yeni inanç oluşturmak suçmuş gibi davranıyoruz. Bu inançlara örnek verecek olursak, en iyi örneklerden birisi “Millet/Elalem Ne Der” inancıdır. Bu inanç kalıbını kendi ailemizden oldukça sık bir şekilde duymuşuzdur. Sırf bu yüzden hayatımız boyunca kendimize sınırlar çizmişizdir. Bu inancın doğru olmadığını bildiğimiz halde, bu inancı sürdürmeye devam ederiz, hatta çocuklarımıza bile bu inancı aşılarız.

Bilinçlenmek bizlere çok farklı bir dünyanın kapısını aralar ama o kapıdan içeri girmek bizim işimizdir. O kapıdan girmek içinse, bilinçli bir şekilde öğrendiklerimizi hayatımıza uygulamamız gerekir. Biz kendimizi yönettiğimizi sanırız ama aslında bizi yöneten inançlarımızdır. Maalesef inançlarımızın %85’i işe yaramaz inançlardır.

Bilgi Kirliliğinden Arınmak

Kişisel gelişimde aslında anahtar, unutmaktır. Bu güne kadar bizi programlayan dış güçlerin, programından çıkmak, yani bildiklerimizi tamamiyle unutmak veya kendimizi resetlemek, kendi gücümüzü ortaya çıkarma konusunda oldukça önemlidir. Bizler özümüz itibari ile sonsuz bir bilinç’iz ve aslında bir şeyleri öğrenmemize zaten gerek yoktur. Kaldı ki dışarıdan öğrendiğimiz tüm bilgiler bizleri sınırlayan bilgilerdir. Aslında tüm bilgi içimizde mevcuttur, biz bilgileri hissederiz ve sadece biliriz. Nereden ve nasıl olduğunu anlamadan biliriz. Bu aynı ilhamın gelmesi gibidir. İlham geldiğinde sadece bilirsiniz yada çok güçlü hislerle hissedersiniz ve sonucunda da haklı çıkarsınız. Aslında kaynak bilinçtir. Bizler kendi düşüncelerimiz ile örümcek ağı gibi sorunlar ve sorunlara çözümler oluşturmaya çalışıyoruz, sonunda da kendi oluşturduğumuz bu karmaşık sistem içerisinde kayboluyoruz.

Aslında mutlu bir hayat her insanın erişebileceği kolay bir seçenektir, veya en doğrusu o kişilerin doğal halleridir. Bizler mutlu bir hayatı zor matematik işlemlerine dönüştürmeyi seviyoruz, çünkü inanç sistemimizde mutlu olmak için birden fazla şartın belirli bir zaman dilimine uyarak oluşması gerekir. Mutlu olmak için şartlarımızın yerine getirilmesi gerekir, bu yüzden de hayatımız boyunca mutluluğun peşinden koşup dururuz, onu hiç yakalayamasak bile.

İnançlarımızın hayatımız üzerindeki etkisi oldukça fazladır. Bunun örneklerini günlük hayatlarımızda çok rahat görebiliriz. Çünkü her bireyin hayatı, tamamen kendi inanç sistemine göre işlemektedir. Peki siz sahip olduğunuz, negatif inanç kalıplarından ne zaman kurtulacaksınız. Artık bilinçlisiniz ama bilinçli olmak farklı bir dünyaya açılan kapıdan geçmek değildir. O kapıdan geçmek için yapmanız gereken şeyi zaten biliyorsunuz. Şimdi kendi gücümüzü elimize alacağımız noktadayız. Tüm eski negatif inanç kalıplarını bu gün itibari ile yıkalım. Yerlerine yeni pozitif inanç kalıpları yerleştirelim. Hayatınızın değiştiği fark edeceksiniz, hatta sizdeki değişiklik başkaları tarafından da fark edilecek. Bizler sınırlandırılmamış varlıklarız. Kendi özünüzü ve ne olduğunuzu asla unutmayın. Şuan ki kimliklerimiz, sadece bu hayatı deneyimlediğimiz şeyler. Siz sandığınızdan çok daha yücesiniz. Duygularınız, düşünceleriniz ve inançlarınız yaşadığınız dünyaya birer emirdir ve sizin tarafınızdan verilen tüm bu emirler anında yerine getirilecektir.

 

Diğer bilinçli yaşam konularımıza göz atmak için lütfen tıklayınız.

Paylaşım