Hayat Bir Oyun mu? Yoksa Savaş mı?

Hayat tüm kurallarını bizim koyduğumuz ve sınırlarını çizdiğimiz bir oyun parkı. Kontrol tamamen bizdedir ama bizim kontrolümüz bizde olmadığı için kurallar ve sınırlar başkaları tarafından konulmuş olur. Bu oyun içerisinde eğlenmekten daha çok sıkıntı ve stresle yaşamamızın sebebi de budur. Kendi irademizi kaybettiğimizi (kontrol altında olduğumuzu) fark etmeyiz ve yaşadıklarımızdan dolayı bu oyun parkını bir savaş alanı olarak görürüz yani yaşam savaşı vermemiz gereken bir yer olarak.

Genel itibari ile hayatınızı gözden geçirin ve nasıl bir yaşam tarzınız olduğunu anlamaya çalışın. Hayatınız bir mücadele üzerine mi kurulu yoksa bir çocuk gibi heyecanlı bir sevinç üzerine mi kurulu? Eğer hayatınız mücadeleler üzerine kuruluysa, hiçbir şüphe yok ki siz başkaları tarafından konulan kurallar altında yaşıyorsunuz. Böyle yaşamak ise sizi asla gerçek anlamda mutlu etmeyecek.

İnsan yaşamı boyunca kendi sınırlarını aşmaya ve kendinde olan tüm değerleri daha da yükseltmeye çalışır fakat sizdeki sınırlar başkaları tarafından çizildiyse, o zaman asla gerçek sınırlarınızı ve yapabilecekleriniz bilmeniz mümkün değildir. Bu yüzden size “Potansiyelinizin ne kadarını kullanıyorsunuz yerine potansiyelinizin ne kadarını kullanmanıza izin veriyorlar” diye sormak daha akıllıca olurdu.

Mücadeleci bir yapınız olduğunu ele aldığımızda, hayatınızı kazanmak için türlü zorluklara göğüs gerip ve hayatın tüm zorluklarını ciddiye alarak, zor geçen yaşanmışlıklarınızın üstesinden geldiğiniz için övünen bir yapıya sahip olabilirsiniz. Ama tüm bu yaşanmışlıklarınızı özünde kendi hayatınıza çeken ve bir deneyim haline getiren sizsinizdir. Aslında sizin inanç ve düşünce mekanizmanızı kontrol edenler demek çok daha doğru olur. Hâlbuki tüm bu zorlu geçen yaşamınız yerine, rahat ve refaha dayalı bir yaşam sürmenizde oldukça kolaydır. Böyle bir yaşam için yapmanız gereken ilk adım, başkalarının kontrolü altında olmamaktır. Siz kendiniz için iyi olan şeyleri seçip, birer hayat deneyimi olarak yaşamanız kadar daha doğal bir şey yoktur.

Eğer mücadeleci bir ruhunuz var ise onu mutlaka çocuksu bir ruha dönüştürün ve her şeyi daha basit bir şekilde ele alın. Hayatı bir eğlence parkı olarak görmenizde fayda vardır. Çünkü siz hayata nasıl bakarsanız, hayat da size karşı o şekle bürünür. Hayatınızı kolaylıklar üzerine kurun ve böyle yaşayın, yaşadıkça da daha kolay ve eğlenceli bir hal aldığını göreceksiniz.

Diğer bilinçli yaşam konularımıza göz atmak için lütfen tıklayınız.

Paylaşım